Peklo, nebo výzva? Čtvrtý START FILM odstartoval projekcí Čertího brka

Celou neděli se do Bystřice nad Pernštejnem sjížděli mladí účastníci 4. ročníku filmového festivalu START FILM. Kromě nich v odpoledních hodinách dorazili i lektoři workshopů a další hosté, kteří po přivítání na radnici zamířili rovnou na slavnostní zahájení do Kulturního domu. Přijížděli sem v historických vozech, jak už je u START FILMu tradicí.

V Kulturním domě následovalo oficiální zahájení festivalu, na kterém byl přítomen starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska a také Stanislav Marek – místostarosta Nového města na Moravě, kde START FILM poprvé začne již v úterý. Chybět nemohl ani pořadatel festivalu Josef Čadík, po jehož pozdravu se už schylovalo k letošní zahajovací projekci. Snímek Čertí brko přijeli uvést scenárista Tomáš Hodan a producent Ondřej Beránek. Jejich pohádka se těší velké návštěvnosti, a tak si moderátor večera neodpustil dotaz, zda se chystá i druhý díl. „To by bylo peklo,“ se smíchem pronesl Beránek, na což reagoval moderátor slovy: „Nebo taky výzva!“ Uvidíme tedy, zda se pokračování úspěšné pohádky v budoucnu dočkáme třeba znovu i na START FILMu.

Později se hosté přesunuli do letního amfiteátru, kde na uvedení Čertího brka čekala širší veřejnost. Publikum se dostavilo v hojném počtu a dobře se bavilo, včetně spousty dětských diváků, kteří měli díky promítání pohádky záminku, jak zůstat déle vzhůru. „Moc se mi líbila atmosféra na Masarykově náměstí, protože letní kina mají vždy specifickou atmosféru. I když dneska nebyl úplně typický letní horký večer,“ prohlásila po zahájení lektorka workshopu experimentální tvorby Haruna Honcoop.

První festivalový večer zakončil společenský raut v Kulturním domě, kde atmosféru svým zpěvem dotvářeli studenti brněnské Střední školy uměleckomanažerské. Z pořadatelů po náročném dnu opadla nervozita a spokojenost pociťovali nejen oni, ale i přítomní hosté. Mezi nimi i režisér Tomáš Pavlíček, herečka Petra Nesvačilová nebo dokumentaristka Apolena Rychlíková. „Zatím se všichni rozkoukáváme, ale je to tu příjemné. Je to skvělé,“ řekl o svých prvních dojmech scenárista Čertího brka Tomáš Hodan. Večer se plnil rozhovory jak mezi mladými účastníky, kteří se přijeli na festival učit novým dovednostem, tak mezi hosty. Příjemná atmosféra letního večera se pomalu začala měnit v první hodiny pondělního dne, kdy naplno vypuknou nejen workshopy, ale i projekce s přednáškami.

Více fotografií ze zahajovacího dne najdete na našem facebooku.

Adéla Šperková

One comment on “Peklo, nebo výzva? Čtvrtý START FILM odstartoval projekcí Čertího brka”

  1. Natálie napsal:

    Dobrý ségra💜

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *