Vítězky a vítězové 2019. Porota SFF ocenila experimentálně laděné snímky

V soutěži studentských filmů třetího ročníku START FILMu se ve čtyřech kategoriích sešlo celkem 37 snímků vybraných z celkového počtu 116 titulů, které pocházely ze 14 středních a 6 vysokých českých a slovenských škol. Vítězná díla, mezi nimiž mají tentokrát velmi výrazné zastoupení filmy experimentující s formou a vyjádřením, vybírala porota v tomto složení: režisér Tomáš Pavlíček, spisovatelka a dramaturgyně Kateřina Šardická, experimentální filmařka Haruna Honcoop a dokumentarista a ambasador FUJIFILMU Petr Hajn.

Vítězové převzali ceny při příležitosti slavnostního zakončení 4. ročníku START FILMu, které se konalo v pátek 16. srpna v Bystřici nad Pernštejnem v Kulturním domě. Čtyři hlavní ceny byly spojeny s finanční odměnou ve výši 10 000 Kč, kterou autorům nejlepších snímků věnovala společnost ADOZ, jež je generálním partnerem festivalu. Kromě toho byla udělena i Hlavní cena FUJIFILMU, který byl partnerem letošního festivalového programu. O tomto ocenění v podobě luxusního fotoaparátu FUJIFILM XH-1 se rozhodovalo napříč vítězi všech soutěžních kategorií.

.

Kategorie Středoškolská animace 

  • HLAVNÍ CENU získal Martin Špavelko za film Siréna. Za kreativní přístup ke zpracování originálního námětu, za nekorektní vtipné výjevy z každodenních rituálů manželského páru i za svébytný zvukový design a animaci.
  • ČESTNÉ UZNÁNÍ získala Anežka Mužíková za film Alien. Za humornou observaci mimozemšťana zkoumajícího lidskou domácnost, originální scénografické pojetí a trpělivost při jeho modelování.

.

Kategorie Středoškolský dokument 

  • HLAVNÍ CENU získal Josef Schmidt za film Cholia. Za netradiční experimentální styl, který podtrhuje velmi osobní a odvážnou zpověď nejen jednoho člověka, ale celé generace.

.

Kategorie Středoškolský hraný film

  • HLAVNÍ CENU získala Marie-Anna Šulc za film 5:35. Za komplexní a nápaditou filmovou řeč, která se k závažnému tématu vyjadřuje přesně, úsporně a bez patosu.
  • ČESTNÉ UZNÁNÍ získala Sabina Farsová za film O lásce a jiných krásách. Za hravou, poetickou a snovou atmosféru.

.

Kategorie Vysokoškolská hraná tvorba 

  • HLAVNÍ CENU získal Efim Groutskij za film Okno. Za působivý minimalismus ve vyprávění i stylu a také za pozoruhodnou práci s dlouhým záběrem.
  • ČESTNÉ UZNÁNÍ získal Ondřej Cigáník za film Aveugle de silence. Za lyrické uchopení každodennosti, které k publiku citlivě promlouvá skrze prostředí.

.

Hlavní cena FUJIFILMU

  • Cenu získal Martin Špavelko za film Siréna. Krátký surrealistický, post-apokalyptický film ze života obyčejného muže ve válkou zničené domácnosti je ztvárněn absurdními scénami, černým humorem a osobitým vizuálním i zvukovým designem, odkazujícím na švankmajerovskou tradici. Porota oceňuje jak námět, tak celkové zpracování filmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *