WORKSHOPY

V programu 4. ročníku START FILMu si můžete vybírat z 10 praktických workshopů, které potrvají tři až čtyři dny. Jsou mezi nimi osvědčené stálice (hraná tvorba, dokument), úspěšné workshopy z minulého ročníku (experiment, videoklip), ale i úplné novinky, kterých je v nabídce více než polovina.

Podrobnější informace včetně jmen lektorů budeme postupně zveřejňovat.

Veškeré informace o festivalové akreditaci naleznete zde.

Obecné informace o průběhu a pojetí festivalových workshopů najdete zde.

.

FESTIVALOVÉ WORKSHOPY 2019

DOKUMENT

Realita, která se zdá na první pohled všední nebo nudná, se může stát zajímavou, originální, překvapivou. Záleží jen na autorovi a jeho úhlu pohledu, který si pro svůj dokumentární „záznam“ zvolí. Jedinečné zážitky s lidmi před kamerou i za kamerou slibuje workshop dokumentární tvorby, který po předešlých dvou úspěšných ročnících nemůžeme vynechat ani letos. Lektorkou workshopu je Apolena Rychlíková.

.

EXPERIMENT

Experimentální filmy jsou pro některé tím vůbec nejzajímavějším, co ve filmové tvorbě vzniká. Vyplývá to už z jejich samotné podstaty – vždycky totiž dokázaly být o krok napřed, posouvat hranice filmového umění. Zvládneme něco takového natočit i dnes? Kdo věří ve svého avantgardního ducha, nechť se hlásí na workshop experimentální tvorby. Lektorkou workshopu je Haruna Honcoop.

.

FILMOVÉ HERECTVÍ | Novinka letošního ročníku!

O filmovém herectví se tvrdí, že je docela jiné než herectví divadelní. Přitom je filmové herectví oborem, který se na žádné z českých škol speciálně nevyučuje. Na START FILMu budete mít letos poprvé šanci nahlédnout pod pokličku tohoto lákavého povolání. Workshop je určen především těm, kteří již mají s herectvím nějaké zkušenosti. Lektory workshopu jsou Petra Nesvačilová a Bohdan Karásek.

.

FOTOGRAFIE | Novinka letošního ročníku!

Kinematografie a fotografie čerpají ze společných zdrojů, k nimž se také pravidelně vrací. Film s fotografií propojuje ve své profesionální nabídce i světoznámá firma FUJI, která vstupuje do programu letošního START FILMu. Pod její záštitou se v průběhu čtyř dnů uskuteční workshopy s Pavlem Nesvadbou a Petrem Hajnem, kteří účastníkům představí čtyři různé fotografické žánry.

.

HRANÁ TVORBA

Cíl jednoho z nejpopulárnějších festivalových workshopů je jasný – v průběhu několika dnů společnými silami vymyslet, natočit a sestříhat krátký hraný snímek, se kterým se v závěru START FILMu pochlubíte veřejnosti. V letošním ročníku se v rámci workshopu vrátíme zpět k osvědčeným žánrům. Praktické zkušenosti s natáčením jsou výhodou, nikoli však podmínkou účasti. Lektorem workshopu je Tomáš Pavlíček.

.

ON-LINE REKLAMA | Novinka letošního ročníku!

Všichni to dobře známe – zavítáme na webovou stránku a okamžitě na nás vyskočí reklama. Ne pokaždé ale musíme být otráveni – existují i chytré a originální formy reklamy, které mohou v on-line prostředí zaujmout. Na workshopu se dozvíte spoustu zajímavostí o současných reklamních trendech na internetu. Možná si i nějakou zkusíte sami vytvořit. Lektorkou workshopu je Veronika Svobodová.

.

TVŮRČÍ PSANÍ

Do letošní nabídky se po roční pauze znovu vrací workshop určený všem těm, které baví vyjadřovat se psaným slovem. Pro účast nemusíte být profesionálními scenáristy ani spisovateli, jen musíte mít chuť a odvahu vyprávět a také schopnost naslouchat druhým. „Dílna“ tvůrčího psaní se zaměří (nejen) na autorské formy vyjádření. Lektorkou workshopu je Kateřina Šardická.

.

VIDEOKLIP

Videoklip je žánr, který všichni znají a mají ho rádi. Málokdy se ale naskytne příležitost vyzkoušet si tvorbu videoklipu v praxi, a to dokonce za osobní přítomnosti hudebního interpreta. Na festivalu bude k dispozici všechno potřebné a vy se pod vedením profesionálního režiséra videoklipů zapojíte do natáčení hudebního videa, které vznikne přímo v Bystřici. Lektory workshopu jsou Tomáš Andrle a Jan Hušek.