Tečka a vykřičník za třetím ročníkem START FILMu
„A jsme na konci,“ taková byla jedna z prvních myšlenek leckterého účastníka, který se probudil do závěrečného festivalového dne. Ve čtvrtek byli všichni brzy na nohou a prováděli poslední úpravy svých výtvorů, na kterých usilovně pracovali v uplynulých dnech i bezesných nocích. V deset hodin totiž v Kulturním domě začínala prezentace výsledků festivalových workshopů.
Nadílka to byla pozoruhodná. Hned zkraje to potvrdili účastníci dílny produkce Ondřeje Beránka. Každý představil svůj vlastní projekt, přičemž všichni ho koncipovali tak, aby zaujal potenciální sponzory nebo tvůrce. Seznámili jsme se tak s projekty na interaktivní výstavu putovní vlakové soupravy nebo na výstavu fotografií cílenou na vojáky. Jiné projekty se zaměřovaly třeba na osoby s depresemi a psychickými poruchami nebo na problematiku autismu.
Svými díly se pochlubily i oba štáby workshopu hrané tvorby. Ženský tým představil film s názvem Karma, mužský uvedl snímek s titulem Ze smutku. Na obou artově laděných počinech bylo vidět, že vznikaly pod lektorským dohledem Václava Kadrnky, který ocenil, že se studenti se ctí vypořádali s nelehkým úkolem odvyprávět příběh beze slov. Premiéru si během dopoledne odbyl i videoklip k písni Láska a smrt kapely Paradoxx. Kromě samotného videa jsme jako bonus zhlédli také backstage sestřih a fotografie z průběhu natáčení.
K zamyšlení přítomné vyprovokoval dokument Jaký si to děláš, takový to máš, realizovaný v rámci workshopu dokumentární tvorby pod vedením Terezy Reichové. Již brzy bude zveřejněn na webu My Street Films. Nejvíce však překvapil workshop experimentu. Součástí prezentace byla například performance, při níž byli diváci obmotáni černým provázkem a nakonec si vyslechli autorskou báseň. Zaujala také netradiční videa s tajuplnými názvy Hlava, Vypadáš jak kobylka nebo Novičok.
Celou prezentaci uváděla programová vedoucí START FILMu Jitka Lanšperková, která společně strávené dopoledne zakončila trefnou poznámkou: „Je důležité si uvědomit, že všechna díla ožijí až v ten moment, kdy je někdo uvidí.“ Čtvrteční prezentací to ale rozhodně neskončilo – videa z workshopů budeme postupně zveřejňovat na našem YouTube kanálu, kde už nyní najdete řadu festivalových reportáží nebo rozhovorů. Těšit se můžete také na online recenze, které vznikly na workshopu filmové kritiky, kde jeho účastníci rozebírali snímek Křižáček festivalového lektora a hosta Václava Kadrnky.
Ve čtvrtek zavítali na festival ještě poslední milí hosté. Nejprve zástupci České televize Jakub Třešňák z tvůrčí skupiny hrané, zábavné a dětské tvorby a kameraman Michal Čeliš. Se studenty vedli rozpravu o tom, co mohou udělat pro to, aby se dostali k práci v České televizi. Debatovalo se i o pořadu Zlatá mládež a zájemci se seznamovali s profesionální televizní technikou. Poté už vše směřovalo k zakončovacímu večeru spjatému s předáváním cen nejlepším studentským filmům letošní soutěže (více zde), po němž následovala projekce nové komedie Chata na prodej, kterou před nabitým letním kinem uvedl její režisér Tomáš Pavlíček.
Symbolickou tečkou za třetím ročníkem se stal videomapping přichystaný studenty brněnské Střední školy uměleckomanažerské, který na několik minut proměnil budovu VOŠ a SOŠ k nepoznání. Zbývá jen doufat, že proměnění odjížděli domů i účastníci třetího ročníku festivalu. Snad jim letošní START FILM otevřel nové rozhledy a snad se za rok do Bystřice zase vrátí!
Karolína Hladká