Jak jsme parádně poflexili. Čtvrtý ročník SFF je u konce

Také druhá polovina festivalu byla plná zážitků a aktivit. Všichni se snažili využít každé minuty na to, aby svá díla dovedli k dokonalosti a mohli si pak poslední festivalový den dopřát spokojeného odpočinku. Většinu účastníků workshopu videoklipu, který vedli Tomáš Andrle a Jan Hušek, nebylo téměř možné potkat za bílého dne. Videoklip pro místní kapelu Babylon se točil především v noci, a tak se ti nejpilnější členové štábu snažili v dopoledních hodinách aspoň trochu prospat. Ve čtvrtek se pak přidali ke svým kolegům z ostatních workshopů, aby stihli svůj počin včas sestříhat.

Naopak svěřenkyně Kateřiny Šardické v dílně tvůrčího psaní měly závěrem festivalu více volného času. Nikoli proto, aby odpočívaly, ale aby mohly vypilovat své literární výtvory. Každá z účastnic měla s Kateřinou domluvenou individuální konzultaci, kde probíhal rozbor textu. Rozmanité žánry a útvary si tím hledaly cestu k finální verzi, která by mohla být později veřejně přednesena. Na plné obrátky pracoval také workshop hrané tvorby Tomáše Pavlíčka. Snažení mladých účastníků doprovázely i silné zážitky. Na otázku týkající se dojmů z workshopu jeden z účastníků odpověděl: „Chábři na workshopu pořádně flexili a bylo to parádní.“ Jejich lektor se jen usmíval a ještě nikdo mimo ně netušil, že jde o odkaz na jejich krátký snímek s názvem Parádně poflexil.

V úterý se v Bystřici mimo jiné zastavila Česká televize, aby pro svoji reportáž vyzpovídala některé z lektorů i účastníků START FILMu. „Já jsem v událostech,“ pronesl s překvapením Patrik z workshopu videoklipu a přehrával si všechny scény s jejich workshopem znovu. Česká televize ovšem nebyla jedinou návštěvou na festivalu. Energetické nápoje přivezl do Bystřice vůz od společnosti RedBull, což většinu přítomných potěšilo, protože jakékoli povzbuzení v zápalu práce přišlo vhod.

S čistým svědomím do budoucnosti

Skupinka on-line reklamy pod vedením Veroniky Svobodové pojmenovala svůj projekt názvem S čistým svědomím. Účastníci byli do své aktivity tak pohlceni, že když dostali nápad na natáčení v jednom z místních obchodů, nemohlo je nic zastavit. Po několika telefonátech obchodní řetězec souhlasil a v projektu se mohlo dál pokračovat. Tentokrát s hledáním alternativních produktů, které lze sehnat přímo v drogériích. Projekt S čistým svědomím k pátečnímu ránu nenasbíral jen přes dvě stě sledujících, ale s nimi i pár „haterů“, což je možné považovat za úspěch, protože se o projektu ví i za hranicemi Bystřice.

Mladí filmaři pod vedením Haruny Honcoop na workshopu experimentální tvorby také nezaháleli. Ke své tvorbě, jež se rozprostírala od tématu sebedestrukce po děsivý příběh o záhadném muži, využívali polaroid od společnosti FUJIFILM. Nesměli ovšem zapomínat i na cvičení, která točili v průběhu workshopu a která byla také součástí závěrečné festivalové prezentace.

V pátek si studenti konečně na vlastní kůži vyzkoušeli, jak to chodí v praxi. Měli totiž jasně daný čas, do kdy musejí svá díla dokončit a následně je veřejně prezentovat. Dopoledne tak v Kulturním domě poprvé spatřily světlo světa všechna díla realizovaná v rámci workshopů, prokládaná texty z dílny tvůrčího psaní. Účastníci dílny FUJIFILMU Pavla Nesvadby a Petra Hajna připravili pro návštěvníky dokonce výstavu svých fotografií, jež byly pořízeny v malebné krajině v okolí Bystřice. Publikum zaujal i výsledek workshopu dokumentární tvorby pod vedením Apoleny Rychlíkové, který má podobu multimediálního projektu s provokativní otázkou Co bude, až někteří nebudou? Obyvatelé Bystřice se tak mají na co těšit… „Bylo to super, hlavně poslední hraný film Parádně poflexil a většina těch experimentů,“ uvedla Agáta, která přijela podpořit svoje kamarády na prezentování prací, které celý týden v Bystřici vznikaly. Všechny budou postupně zveřejňovány na YouTube kanálu SFF.

V pátek večer už čekalo všechny diváky a návštěvníky zakončení čtvrtého ročníku spojené s předáváním cen vítězům nejlepších studentských filmů, o nichž se více dočtete zde. Definitivně pak festival zakončila projekce Bohemian Rhapsody v letním kině, které se osobně zúčastnil Peter Freestone, bývalý asistent hudební legendy Freddieho Mercuryho. Letošní čtvrtý ročník se vydařil. Publikum bylo spokojeno stejně jako účastníci s výsledkem své týdenní práce i s lektory. A kdoví? Třeba si tihle mladí lidé dají sraz za rok opět na START FILMu.

Adéla Šperková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *